/ بلاگ / سریع ترین هلیکوپتر‌های نظامی جهان در سال ۲۰۲۴

سریع ترین هلیکوپتر‌های نظامی جهان در سال ۲۰۲۴

9 تیر 1403 0
75بازدید
زمان مورد نیاز برای مطالعه 2 دقیقه

بر خلاف هواپیما‌های بال ثابت که از موتور‌های متصل به بال یا بدنه استفاده می‌کنند، هلیکوپتر‌ها از پره‌های روتور برای بالا بردن و ایجاد نیروی محرکه سود می‌برند.

امروز ما نگاهی به پنج هلیکوپتر سریع جهان در سال ۲۰۲۴ خواهیم داشت، اما قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم، ابتدا به نحوه پرواز هلیکوپتر‌ها می‌پردازیم.

بر خلاف هواپیما‌های بال ثابت که از موتور‌های متصل به بال یا بدنه استفاده می‌کنند، هلیکوپتر‌ها از پره‌های روتور برای بالا بردن و ایجاد نیروی محرکه سود می‌برند.

در حالی که یک هواپیما باید دائماً رو به جلو حرکت کند تا خود را در هوا نگه دارد، یک هلیکوپتر به لطف روتورهایش، می‌تواند معلق بماند. به طور متوسط ​​اکثر هلیکوپتر‌های غیرنظامی می‌توانند با سرعتی بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ کیلومتر در ساعت پرواز کنند، در حالی که هلیکوپتر‌های نظامی می‌توانند با سرعت‌های بیش از ۳۲۰ کیلومتر در ساعت بسیار سریعتر از همتایان غیرنظامی خود پرواز نمایند.

عوامل موثر در سرعت پرواز هلیکوپتر، شرایط آب و هوایی، وزن هلیکوپتر و وزن محموله است. در حالی که ممکن است برخی مدعی شوند هواگرد تیلت روتور V-۲۲ Osprey ساخت Bell Boeing سریع‌ترین هلیکوپتر در جهان است که به سرعتی بیش از ۵۰۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد، ما این هلیکوپتر را از لیست خود حذف می‌کنیم، زیرا این هواگرد بیشتر یک هواگرد هیبریدی است تا یک هلیکوپتر. هلیکوپتر آزمایشی Sikorsky X۲ با روتور‌های دوقلو و ملخ پیشرانه عقب نیز موزد قابل ذکری است، اما، چون هرگز به تولید انبوه نرسید، آن را نیز از لیست خود حذف خواهیم کرد.

به همین ترتیب، EUROCOPTER X۳ بسیار سریع بود و در ۷ ژوئن ۲۰۱۳ به حداکثر سرعت ۴۶۹ کیلومتر در ساعت رسید. مانند Sikorsky X۲، این هلیکوپتر ایرباس یک نسخه آزمایشی بود، بنابراین ما آن را نیز در لیست سریع‌ترین هلیکوپتر‌های جهان قرار نمی‌دهیم.

۵- Westland Lynx

Westland Lynx که توسط شرکت Westland Helicopters در کارخانه Yeovil در سامرست طراحی و ساخته شده است، یک هلیکوپتر نظامی دو موتوره چند منظوره است. هلیکوپتر Lynx (به معنای سیاهگوش) که در ابتدا با مشارکت Sud Aviation (بعد‌ها Aérospatiale) ساخته شد، قرار بود توسط ارتش بریتانیا و فرانسه استفاده شود. Westland Lynx برای اولین بار در ۲۱ مارس ۱۹۷۱ پرواز کرد. در سال ۱۹۸۶، یک Lynx اصلاح شده خاص رکورد سرعت جهانی هلیکوپتر‌ها را با رسیدن به عدد ۳۹۸.۴ کیلومتر در ساعت شکست. این هلیکوپتر همچنان در خدمت ارتش برخی کشور‌ها است، اما در خدمت بریتانیایی‌ها و فرانسوی‌ها تا سال ۲۰۲۰ به طور کامل بازنشسته شد.

۴- Sikorsky UH-۶۰ Black Hawk

هلیکوپتر دو موتوره چهار تیغه UH-۶۰ Black Hawk ساخت سیکورسکی در سال ۱۹۷۹ وارد خدمت ارتش ایالات متحده شد و جایگزین Bell UH-۱ Iroquois به عنوان هلیکوپتر تاکتیکی اصلی با قدرت ترابری متوسط این نیرو گردید. بلک هاوک دارای سرعت ۲۸۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت ۲۹۳ کیلومتر در ساعت است. این هلیکوپتر در فیلم Black Hawk Down ساخته ریدلی اسکات و هواگرد مورد استفاده توسط نیرو‌های ویژه آمریکایی در سال ۲۰۱۱ زمانی که آن‌ها برای کشتن اسامه بن لادن وارد پاکستان شدند، به کار گرفته شد که بیش از پیش بر شهرت آن افزود.

۳- Boeing CH-۴۷ Chinook

Boeing CH-۴۷ Chinook یک هلیکوپتر سنگین ترابری با روتور پشت سر هم است که اولین پرواز خود را در ۲۱ سپتامبر ۱۹۶۱ انجام داد. CH-۴۷ Chinook که به نام مردمان بومی شینوک آمریکا در اوریگان و واشنگتن نامگذاری شده است، همچنان در خدمت ارتش آمریکا و بریتانیا برای انتقال نیرو و محموله است. Boeing CH-۴۷ Chinook دارای سرعت کروز ۲۹۴.۴ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت ۳۱۳.۶ کیلومتر در ساعت است.

۲- AgustaWestland AW۱۵۹ Wildcat

اگرچه کندتر از Westland Lynx است، اما این هلیکوپتر برای جایگزینی این هلیکوپتر ساخته شد یک هلیکوپتر پیشرفته‌تر است. AgustaWestland AW۱۵۹ Wildcat اولین پرواز خود را در ۱۲ نوامبر ۲۰۰۹ انجام داد و در ۲۹ اوت ۲۰۱۴ وارد خدمت ارتش بریتانیا شد. AgustaWestland AW۱۵۹ Wildcat حداکثر سرعت ۳۰۸.۸ کیلومتر در ساعت را به ثبت رسانده است.

۱- MI-۳۵M

MI-۳۵M که در ابتدا برای ارتش اتحاد جماهیر شوروی ساخته شد، با اسم رمز Hind در ناتو، یک هلیکوپتر تهاجمی توپ دار است که قادر به حمل هشت سرباز می‌باشد. خلبانان آن این هلیکوپتر توانمند را تانک پرنده می‌نامند. MI-۳۵M اولین پرواز خود را در ۱۹ سپتامبر ۱۹۶۹ انجام داد. هلیکوپتر MI-۳۵M مجهز به یک زیرآویز جمع شونده برای کاهش نیروی اصطکاک بوده، حداکثر سرعت ۳۰۸.۸ کیلومتر در ساعت را دارد.

دسته بندی مقالات
در ژانرها
در رده‌های سنی
جستجوهای پرتکرار
1 محصول
  • تایید و تکمیل خرید
    مجموع سبد
    0 تومان